A Shaolin Templom története

A Shaolin Templomot i.sz 495-ben alapították. Ba Tuo indiai szerzetes, a buddhizmus szent iratainak másolását és a buddhizmus terjesztését tűzte ki célul, amiben az aktuális kínai császár az északi wei dinasztia sarja Xiao Wen segítségére volt abban, hogy a Song hegység lábánál a rendelkezésére bocsátott egy birtokot és azon felépíttetett egy templomot, amit a környező, ritkás, erdős részről Shaolinnak nevezett el. A shaolin kifejezés annyit tesz, hogy "fiatal fák az erdőben", vagy "az erdő fái".

A harci képzés már ebben az időben elkezdődött a templomban, de még közel sem szervezett keretek között. Az első harcos szerzetes egy Szen Cso nevezetű pap volt, aki kínai birkózást és egyéb küzdő praktikákat gyakorolt a társaival. A templom életében a legnagyobb változást egy Damo nevezetű szintén indiai származású Buddhista szerzetes hozta. Sokan a Shaolin Kungfu atyjának hívják, de igazából a Chan buddhizmus megalapítója és két a mai napig is nagyon fontos egészségmegőrző gyakorlat kitalálója volt.

Damo egy indiai herceg volt, aki harci képzést, és jógát is tanult gyerekkorában. Apja harmadik fiaként nem ő volt a trónörökös, és buddhista tanítóvá vált. Később ő lett az indiai buddhizmus 28. pátriárkája és egyben az első kínai pátriárka. Damo alapította a Chan buddhizmust, és a Shaolin templomot tette annak központjává.

Az évszázadok folyamán a Shaolin templom harcos szerzetesei nagy ismertségre tettek szert harcművészeti jártasságuk folytán, ezért hatalmas területeket és speciális jogokat kaptak a különböző császároktól. A Shaolin templom népszerű zarándokhelye lett a harcművészet gyakorlói körében. Népszerűsége 1928-ig tartott, míg Shi Yousan fővezér fel nem gyújtotta a kolostort.

A Shaolin kultúra újbóli felvirágzása az 1982-ben készült "Shaolin Templom" című filmhez kötődik. A film hatására Kínában is, és a világ többi részén is újra reneszánszát éli ez a csodálatos harcművészet. Rengeteg fiatalt (8 éves kortól) visznek a szüleik a Shaolin templom környékén alapított iskolákba, abban a reményben, hogy a gyerekük később karriert tud csinálni edzőként, sportolóként, szerzetesként, előadóművészként egy Shaolin show keretein belül, vagy akár valamelyik fegyveres testület tagjaként. Ez a sokoldalú kimenet, karrierlehetősség biztosítja a Shaolin Templom környezetében nyílt iskolák népszerűségét.

Shaolin Harcművészetek: Liang Yiquan (fordította Schubert Éva)